Press "Enter" to skip to content

Rhodos, ostrov slnka (Heliosa)

Aktualizované 22. júla 2020

Rhodos patrí medzi najunikátnejšie, najkrajšie a turistami najvyhľadávanejšie ostrovy nie len spomedzi gréckych ostrovov, ale v celom Stredomorí. Je prezývaný aj ako ostrov „Slnka a ruží“ – je tam viac ako tristo slnečných dní v roku a pochádza zo slove „rhose“, čo znamená ruža. Obmýva ho krásne, priezračné tyrkysové more a lemujú ho dlhé piesočnaté pláže. Okrem toho turistov láka aj vďaka svojej bohatej histórii. Môžeme tam nájsť množstvo starovekých stavieb či stredovekých hradieb. Za návštevu stojí aj rovnomenné hlavné mesto Rhodos. V neposlednom rade je dôležité poznamenať, že ostrov Rhodos ponúka skvelý pomer ceny a kvality. Nájdete tam rôzne kategórie hotelov, ktoré uspokoja potreby náročnejších aj menej náročných klientov, a to všetko za dostupné ceny.

Rhodes, Grécko, Zámok, Medzník, Kopec

Na vstup na Rhodos potrebujete platný občiansky preukaz, alebo cestovný pas. Minimálna doba platnosti dokladu nie je stanovená. Od1. júla 2020 je každý cestujúci do Grécka povinný vyplniť elektronický formulár pre vstup , tzv. PLF / The Passenger Locator Form/ aspoň 24h pred odletom. Formulár nájdete TU  . Po vyplnení obdržíte svoj QR kód, ktorý musíte predložiť pri príchode v písomnej alebo elektronickej podobe personálu kontroly na letisku. Ponuku zájazdov pre odlety z Bratislavy si môžete pozrieť TU.

Faliraki

Najvyhľadávanejším a najobľúbenejším strediskom na ostrove Rhodos je práve stredisko Faliraki. Nájdeme ho v severovýchodnej časti ostrova a od hlavného mesta je vzdialené asi 15 km. Stredisko vyniká svoju širokou a 5 km dlhou plážou s pozvoľným vstupom do mora, vďaka čomu je vyhľadávané aj rodinami s deťmi. V stredisku sa nachádza množstvo tradičných taverien, kde si môžete pochutnať na miestnych špecialitách. Okrem toho je Faliraki známe aj svojim nočným životom, barmi a diskotékami. Medzi populárne atrakcie patrí aj miestny lunapark a aquapark.

Ixia

Jedným z najrozvinutejších stredísk nachádzajúcim sa v severozápadnej časti ostrova je Ixia. Turistom ponúka oblázkové až kamenisté pláže s občasným prímesom piesku. Podobne ako na celej západnej strane ostrova je tamojšie more skôr búrlivejšieho charakteru. Samozrejmosťou v Ixii sú taverny, reštaurácie, bary či diskotéky. Ixia je príznačná svojimi hotelovými komplexmi, a preto sa odporúča turistom, ktorí preferujú kvalitné a luxusné ubytovanie, no zároveň nemajú vysoké nároky na blízke okolie. Kvôli spomínanému skôr nepokojnejšiemu moru je stredisko vyhľadávané aj milovníkmi windsurfingu, vodného lyžovania či iných vodných športov.

Kalithea

Necelých 10 km od hlavného mesta na východnom pobreží ostrova leží pokojné stredisko Kalithea. Táto dedinka je charakteristická svojimi úzkymi uličkami, ktoré sú ako stvorené na prechádzky a túlanie sa. Pri objavovaní okolia môžete obdivovať množstvo pamiatok, kostolov či kláštorov. Miestna pláž je trochu menšia s pozvoľným vstupom do mora a miernym vánkom, vďaka čomu je Kalithea výbornou voľbou pre rodiny s deťmi. V okolí sa nachádzajú aj skalnaté zátoky pre milovníkov potápania a šnorchlovania. Pre začiatočníkov je k dispozícii aj potápačska škola. Turistami vyhľadávané sú aj bývalé prímorské termálne kúpele s priezračnou vodou, pieskovým dnom a architektonicky unikátnymi kúpelnými domami.

Kolymbia

Ďalším obľúbeným strediskom ležiacim v severovýchodnej časti ostrova ja Kolymbia. V posledných rokoch sa teší veľkej obľube medzi turistami, no stále patrí medzi pokojnejšie letoviská. Poznávacím znamením Kolymbie je tzv. „Eucalyptus Street“ – dlhá a úzka príjazdová cesta lemovaná vysokými eukalyptami. Táto cesta neoficiálne delí stredisko na severnú a južnú časť. Severná časť je menej udržiavaná a typická pokojným gréckym životom, zatiaľ čo južná časť je turistická a ponúka väčšinu hotelov a služieb. Väčšinu tohto strediska tvorí rekreačná a turistická oblasť, nakoľko samotné mestečko je pomerne mladé, a preto tu nenájdeme žiadne historické centrum či námestie. Miestnu pláž možno takisto pomyselne rozdeliť na dve časti, a to vďaka menšiemu kopcu. Severne od tohto kopca je pláž pieskovo-kamienková, na južnej strane nájdeme turistami obľúbenu oblázkovú pláž s pozvoľným vstupom do mora a nádhernou priezračnou vodou. Neďaleko sa nachádza aj jedna z najznámejších pláží na ostrove – nádherná piesočnatá pláž Tsampika.

Chrám, Athena, Lindia, Ostrov, Rhodes

Lindos

Letovisko Lindos známe vďaka rovnomennej starobylej dedinke a antickej akropole s pozostatkami chrámu sa nachádza na juhovýchodnom pobreží ostrova, asi 50 km od hlavného mesta. Lindos sa rozprestriera na malom polostrove vytvárajúcom malý záliv, po ktorého dĺžke sa tiahne oblázková pláž. V letovisku možnosť nájsť množstvo taverien, reštaurácií či plážových barov. Približne 2 km smerom do vnútrozemia možno nájsť slávnu dedinku Lindos, podľa ktorej je pomenová celá oblasť. Táto dedinka bola svojho času prosperujúcou rybárskou oblasťou a v súčasnosti je na zozname chránených pamiatok UNESCO. Jedna z najzaujímavejších archeologických lokalít je známa svojimi bielymi domčekami na úpätí kopca, nad ktorými sa vypína staroveká akropola s chrámom Athény Lindskej a helénskymi stĺpmi. K „bielemu mestečku Lindos“ sa však kvôli úzkym uličkám nedá dostať autom, a preto je potrebné ísť pešo alebo využiť služby miestnych oslíkov. Súčasťou letoviska sú samozrejme aj miestne pláže. Najväčšou z nich je pieskovo-oblázková pláž Vlicha ocenená modrou vlajkou. Okrem toho tam možno nájsť aj piesočnatú pláž Lindos a menšiu pláž Pallas.

Pefki

Neďaleko letoviska Lindos leží ďalšie obľúbené stredisko Pefki. Kedysi bývalo tradičnou rybárskou dedinou a až postupom času sa z neho stávalo turistami vyhľadávané miesto. Z toho dôvodu tu dnes možno nájsť príjemnú kombináciu moderných hotelových budov a pôvodných gréckych stavieb. Hlavná pláž je primerane dlhá a pokrytá jemným pieskom. V okolí sa nachádza aj niekoľko ďalších menších pláží, ktoré sú často úzke a ukryté, čím turistom poskytujú pokoj a súkromie. More má pozvoľný vstup, vďaka čomu je Pefki vhodnou voľbou aj pre rodiny s deťmi. Na svoje si tam však prídu aj milovníci diskoték a nočného života.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *