Press "Enter" to skip to content

Chorvátsko, splav rieky Cetina

Aktualizované 9. mája 2022

Dovolenka v Chorvátsku  nemusí znamenať iba leňošenie na plážach Jadranu. Môže mať aj podobu aktívnej dovolenky s príchuťou adrenalínu.  Omišská riviéra na juhu Chorvátska  medzi Splitom a Makarskou sa teší obľube dovolenkárov nielen vďaka krásnemu  moru a piesočnatým, či  oklúhliakovým plážam, ale aj vďaka prítomnosti okolitých hôr a sladkovodnej rieky Cetina. Oblasť Omišu je ideálnym miestom pre dovolenku s možnosťou športu, adrenalínu, dobrodružstva a rôznych aktivít v prírode. Ponúka výborné podmienky na  turistiku, cykloturistiku, lezenie po skalných stenách, paragliding, canyoning, či rafting. Ponuky pobytov v tejto oblasti na individuálnu, autobusovú, prípadne leteckú dopravu z Bratislavy nájdete TU.

Rieka Cetina /len niečo cez 100 km dlhá/ sa so svojím povodím a kaňonom považuje za jednu z najkrajších riek v celom Chorvátsku. Pramení v Dinárskych horách a pri Omiši ústi do Jadranského mora. Je ideálna pre vyznávačov adrenalínových športov. Počas letnej sezóny ponúka denne na svojom dolnom toku možnosť raftingu. Využívaná je niekoľko kilometrová časť od Slime (niekedy aj od Zadvarje) až po Radmanove Mlinice.

Image by Tóth László from Pixabay

Raftingové dobrodružstvo je ideálny druh relaxácie , vhodný pre všetky vekové skupiny. V Omiši nájdete niekoľko agentúr, kde si splav na Cetine môžete objednať.

Nemusíte mať so sebou žiadnu výstroj, základné vybavenie ako prilby, záchranné vesty, či veslá zaisťuje organizátor.  Stačí vám ľahké letné oblečenie, obuv vhodnú do vody / nie žabky/, plavky, suché rezervné oblečenie a obuv, uterák, krém na opaľovanie, vodotesnú elektroniku, žiadne cennosti a netreba zabudnúť na najdôležitejšie. Na dobrú náladu. O ostatné sa postará adrenalín a váš sprievodca. Cena plavby sa pohybuje od 20€ do cca 40 € na osobu, v závislosti od stupňa náročnosti plavby a dĺžky trasy, od nástupného miesta. Splavu s nízkou obtiažnosťou sa môžu zúčastniť aj 7-8 ročné deti v sprievode dospelých. Plavba kaňonom Cetiny trvá od 2,5 do 4 hodín, podľa náročnosti programu zakúpeného výletu / môže zahŕňať aj kúpanie, obed, oddych v prírode a podobne/. Na rieke sa striedajú kľudnejšie a náročnejšie úseky na manévrovanie, je dôležité vždy dodržiavať pokyny skippera, ktorý vás bezpečne prevedie  kaňonom tejto úžasnej rieky. Cestou môžete vychutnávať nezabudnuteľné  prírodné scenérie –  útesy, vodopády,  či jaskyne, ktoré sa po trase nachádzajú, ako aj rozmanitosť tejto rieky.

Splavovanie rieky Cetina je úžasným zážitkom a vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí sa chcú na dovolenke zabaviť a užiť si nedotknutú prírodu.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *