Press "Enter" to skip to content

Tlačová správa hlavných európskych organizácií cestovného ruchu zo dňa 29.04.2021.

Prinášame plné znenie tlačovej správy organizácií sektoru cestovného ruchu pôsobiacich v EÚ ku schváleniu Nariadenia EU o Zelenom digitálnom potvrdení (green digital certificate) plénom Európskeho parlamentu.

Voľný pohyb osôb v EU po Covid 19 pandémii. Certifikát EÚ COVID-19.

Brusel, 29. apríl 2021 – Európsky sektor letectva, cestovania a cestovného ruchu plne privítali včerajšie hlasovanie v Európskom parlamente o nariadení EÚ o Certifikáte Digital Green, ktorým sa ustanovujú trojstranné rokovania medzi Parlamentom, Radou a Európskou komisiou. Rýchle kroky a zosúladenie medzi inštitúciami sú teraz rozhodujúce, aby boli certifikáty funkčné do júna a aby sa zabezpečila reciprocita so systémami mimo EÚ. Spoločné, interoperabilné, bezpečné a GDPR-kompatibilné zdravotné certifikáty sú základným nástrojom na uľahčenie voľného pohybu osôb v rámci EÚ a na bezpečné a zodpovedné otvorenie cestovania prostredníctvom uvoľnenia a konečného zrušenia súčasných cestovných obmedzení.

Pozícia Parlamentu predkladá dôležité zmeny pôvodného návrhu:

  • Nový názov, „Certifikát EÚ COVID-19“ bol odsúhlasený s cieľom objasniť ho občanom EÚ a tiež obmedziť použitie certifikátov počas pandémie.
  • Bezplatné a prístupné testovanie: Testovanie je v boji proti COVID-19 absolútne kľúčové a požiadavka na vykonanie testov pred odchodom (často PCR), by nemala spôsobiť ekonomické narušenie medzi cestovateľmi. Pri testoch v rozsahu od 10 do 150 € je zrejmé, že také vysoké náklady by sa mohli stať odstrašujúcim prostriedkom pri cestovaní – najmä medzi rodinami.
  • Úplná rovnosť medzi očkovanými a testovanými občanmi: Cestujúcim, ktorí predložia platný „Certifikát EÚ COVID-19“, by sa nemali ukladať žiadne ďalšie opatrenia, ako je karanténa alebo ďalšie testovanie.

Navrhované zmeny a doplnenia vysielajú silný politický odkaz z Parlamentu o naliehavej potrebe obnovenia voľného pohybu v EÚ. Nie je to výsadou – je to právo ako jeden z pilierov jednotného trhu zakotveného v európskych zmluvách. Bezpečné a rýchle obnovenie voľného pohybu je možné a životne dôležité – nie len pre dovolenkárov, ale aj pre cezhraničných pracovníkov a občanov, ktorí budú môcť ľahšie navštíviť svoje rodiny, akonáhle budú certifikáty funkčné. Očkovanie v Európe sa naďalej uskutočňuje a naberá na obrátkach, 26,5 % občanov EÚ dostalo najmenej jednu dávku, v porovnaní so 16 % pred štyrmi týždňami.

Podľa nedávneho prieskumu IATA chce 72% ľudí vycestovať za rodinou a priateľmi čo najskôr. Sektory preto naliehajú na rychlé rokovania a dohodu do polovice mája, aby sa pilotné testovanie a úplná implementácia mohli uskutočniť v júni. Základom je čas, ponúka občanom EÚ oveľa viac potrebného odpočinku po roku lockdownov a cestovných obmedzení, ktoré negatívne ovplyvnili duševné zdravie a pohodu spotrebiteľov. Viaceré štúdie tiež dokazujú, že cestovanie má pozitívne účinky na duševné a fyzické zdravie vďaka prepojeniu medzi človekom a prírodou, zvyšuje energiu ľudí a zmierňuje stres a úzkosť.

Kontakty na médiá:

ECTAA: Christina Russe, crusse@ectaa.org

A4E: Jennifer Janzen, jennifer.janzen@a4e.eu+32 499 828294

ACI EUROPE: Virginia Lee, virginia.lee@aci-europe.org+32 2 552 09 82

CLIA: Nikos Mertzanidis, nmertzanidis@cruising.org +32 (0)485 39 25 70

EFCO & HPA: Helen Charlesworth, h.charlesworth@bhhpa.org.uk +44 (0)1452 508519

ETC: Tatiana Veselova, tatiana.veselova@visiteurope.com

ETOA: Tim Fairhurst, tfairhurst@etoa.org

ETRC: Julie Lassaigne, Generálna sekretárka, julie.lassaigne@etrc.org

HOTREC: Marta Machado, Marta.Machado@hotrec.eu, +32 (0) 2 513 63 23

IAAPA: Elias Papadopoulos, Elias.Papadopoulos@interelgroup.com

IATA: Corporate Communications, corpcomms@iata.org +41 22 770 2967

The European Federation of Rural Tourism (EuroGites): Klaus Ehrlich, general.secretary@eurogites.org

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *