Press "Enter" to skip to content

Štúdia o epidemiologickej bezpečnosti leteckej dopravy

Medzinárodné združenie leteckej dopravy (IATA) predstavilo dňa 8. októbra 2020 výsledky štúdie, podľa ktorej riziko nakazenia cestujúceho v leteckej doprave je mimoriadne nízke, keďže bolo zaznamenaných 44 prípadov infekcie z 1,2 mld prepravených osôb.
IATA pripúšťa, že nie všetky prípady mohli byť zaznamenané a správne identifikované. Keby však bolo správne dohľadaných a identifikovaných, čo i len 10 % skutočných prípadov infekcie v leteckej preprave, znamenalo by to riziko nakazenia v pomere 1 nakazený na 27 miliónov prepravených pasažierov.

Image by StockSnap from Pixabay

Vysvetlenie tak nízkej miery rizika priniesla spoločná správa výrobcov lietadiel Airbus, Boeing and Embraer o vykonaných štúdiách každého výrobcu na svojich lietadlách o dynamike tekutín.
Podľa zistení systémy riadenia prúdenia vzduchu majú pod kontrolou pohyb častíc na palube lietadla, čím obmedzujú šírenie vírusu.

Medzi hlavné činitele patria:

  • Rozvody prívodu a rozvodu vzduchu
  • Vysokoúčinné časticové čističky vzduchu (HEPA filtre)
  • Prirodzené zábrany tvorené sedadlami
  • Prúdenie vzduchu zhora nadol
  • Vysoká miera výmeny vzduchu

Dodatočnou pomôckou je rúško, ktoré výrazne zlepšuje ochranu blízkosediacich osôb, čo v prostredí lietadla vytvára mieru rizika nákazy menšieho ako v mnohých iných vnútorných priestoroch.

Zdroj:
IATA

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *