Press "Enter" to skip to content

Romantika Santorini

Ak na stránkach  ponukových katalógov cestovných kancelárií zbadáte úžasnú architektúru bielych domčekov s modrými kupolami, postavených v skalách nad modrým morom, pravdepodobne tušíte, že pozeráte na ponuku zájazdov na ostrov Santorini.

Image by jarekgrafik from Pixabay

Santorini / alebo Thíra/ je považované za najvyhľadávanejšie miesto pre romantický pobyt v Grécku. Má reputáciu tzv. svadobnej destinácie nielen pre páry z Grécka, ale aj z celého sveta.Tento vulkanický ostrov patrí medzi skvosty Egejského mora. Je súčasťou súostrovia Kyklád. Hlavné mesto Firá spolu s mestečkami Oia, Imerovígli a Foristefáni, ktoré sa spolu nachádzajú na vulkanickom útese Caldera, tvoria akýsi “ balkón “ Santorini, ktorý ponúka úžasný výhľad na okolie. Ďalšie menšie dedinky sú známe hlavne svojimi slávnymi archeologickými lokalitami  napr. Akrotíri, Méssa, Pýrgos alebo Emporió. Veľa dediniek si zachovalo svoju tradičnú atmosféru. Vďaka nálezisku v  Akrotíri sa Santorini prezýva aj  „Pompeje Egejského mora„. Veľký výbuch sopky, ktorý tu nastal pred 3600 rokmi / počas minojského veku/ zničil prosperujúcu  miestnu prehistorickú civilizáciu. Velká časť mesta zostala zakonzervovaná vďaka sopečnému popolu. Zachovala sa aj vzácna freska s vyobrazením ostrova pred výbuchom, ktoré je údajne veľmi podobné bájnej Atlantíde.

Na Santorini nájdete vulkanické pláže rôznych farieb. Napríklad s bielym pieskom / Whitebeach/, červeným pieskom / Red Beach pri Akrotiri/  alebo čiernym pieskom /Kamari beach,Perissa beach, Baxedes/, aj so sopečnými kamienkami. Pláže sú väčšinou hrubozrnné, až kamenisté, s pôsobivými skalnými útvarmi.

Cestná sieť je vo vnútrozemí celkom dobre vybudovaná. Obľúbené je cestovanie malými autobusmi, ktoré môžete celý deň využívať pri jednorazovom zakúpení celodenného lístka. Fungujú aj požičovne áut, štvorkoliek, alebo skútrov  / vyžaduje sa medzinárodný preukaz/. Taxislužbu tu nájdete v obmedzenom množstve. Najmenej nákladný spôsob na preskúmanie ostrova je prenajať si štvorkolku. Cyklistické trasy nie sú na ostrove dobre vybudované. V prístave je možnosť prenájmu člnov, alebo plachetníc. Príležitostne môžete na prepravu po ostrove využiť aj domácich oslíkov, avšak ostrov čelí veľkej kritike za zneužívanie týchto zvierat na tento účel.

Na ostrov Santorini sa môžete dostať  charterovými letmi z rôznych európskych miest napr. z Viedne. Let trvá približne 2 hodiny pri priamych letoch, pri prestupe aj viac. Z letiska sa zabezpečuje transferová preprava na hotel a späť. Nakoľko je Santorini grécky ostrov, nie je vstup na ostrov ani návrat do SR obmedzený karanténnymi opatreniami, je však potrebné pred odletom vyplniť elektronický formulár pre vstup.

Najlepším obdobím pre návštevu Santorini je obdobie od júna do konca septembra.

Ak zavítate na tento ostrov, sami sa presvedčíte, že západ slnka na Santorini je dokonalým romantickým zážitkom!

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *