Press "Enter" to skip to content

Vínna pivnica pod vodami Jadranu?

Chorvátsko, obmývané priezračnými vodami Jadranu, je už každoročne turistickým rajom slovenských dovolenkárov. Napriek tomu, že je nám dobre známe, stále má čím prekvapiť. Pre milovníkov mora, ale aj dobrého vína ponúka vinárstvo Edivo v Chorvátsku jedinečný zážitok v podobe podmorských pivníc. Ich fľaše s vínom totiž dozrievajú v starej potopenej lodi v zálive Mali Ston na polostrove Pelješac. Táto vínna pivnica 20 metrov pod hladinou mora, je ideálne prostredie na udržanie stálej teploty červeného vína. Na požiadanie sa môžete pod dozorom inštruktora ponoriť do hlbiny a vychutnávať jedinečný zážitok priamo uprostred krásnej morskej scenérie. Vináreň zabezpečí potápačské vybavenie, aj váš transfer na miesto. Jeden ponor stojí od 500 do 800 HRK podľa dohodnutých služieb. Prehliadka trvá 2,5 až 3 hodiny. Ponuku ubytovania v blízkosti tejto lokality nájdete TU.

Obrázok od Ivan Bagić z Pixabay

Zaujímavý je však aj spôsob uchovávania vína. Aby slnečné lúče neprenikali cez morskú hladinu do fliaš, uložené sú do hlinených nádob- amfor, aké používali starí Gréci a Rimania a sú dobre zapečatené. Toto víno, nazývané Navis Mysterium sa udržiava na morskom dne 700 dní a potom dozrieva ešte 3 roky. Po vylovení z vody sú amfory pokryté koralmi a škrupinkami mušlí, čo z nich robí unikátny dovolenkový darček. Jeho vzácnosť sa odráža aj v jeho cene. Víno v amfore stojí okolo 280 EUR, vo fľaši o niečo menej. Je známe aj ďaleko za hranicami Chorvátska.

Vináreň Edivo sa nachádza v dedinke Drače na polostrove Pelješac, medzi mestami Ston a Orebič, asi hodinu jazdy od Dubrovníka. Dobrá dovolenková zastávka na osvieženie a schladenie v horúcom dni stráveným pod žiarivým jadranským slnkom.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *