Press "Enter" to skip to content

Tranzit cez Slovinsko pri ceste do Chorvátska

Prinášame upresnenie tranzitných podmienok pre občanov Slovenskej republiky vydané MZVaEZ.

Obrázok od maja7777 z Pixabay

Slovinská republika považuje od 4.7.2020 Chorvátsko za krajinu so slabšou epidemiologickou situáciou (žltý zoznam krajín) a občania Slovenskej republiky majú voľný vstup do oboch krajín. Slovinská vláda stanovila podmienky tranzitu a pobytu na svojom území pre našich občanov v súvislosti s ich cestami do Chorvátska.

Tranzit cez Slovinsko nesmie trvať dlhšie ako 12 hodín a tranzitujúci môžu uskutočniť len nevyhnutné zastávky (za účelom dotankovania pohonných hmôt, hygienickej prestávky a podobne).

V prípade, že občan Slovenskej republiky pobýval počas posledných 14 dní v Chorvátsku môže vstúpiť na územie Slovinska bez absolvovania 14 dňovej karatnény, ak spadá pod výnimky medzi ktorými je aj tranzit. Za účelom preukázania skutočností sa doporučuje mať pri sebe doklad o pobyte v Chorvátsku (napr. voucher a podobne).
Za tranzit sa považuje aj cesta vlakom. V prípade prestupu na území Slovinska sa cestujúci musí vedieť preukázať lístkom, z ktorého je zrejmé, že iba tranzituje, nesmie opusť prestupnú stanicu a tranzit s prestupom nesmie prekročiť 12 hodín.

Pri tranzite cez Slovinsko je pre motocykle, karavny bez ohľadu na váhu na prvej náprave a pre dvojstopové vozidlá s výškou nad prvou nápravou do 1.3m a do 3.5 tony naväčšej prípustnej hmotnosti včítane prívesu potrebná diaľničná nálepka. Na výber sú týždenná za 15 EUR, mesačná 30 EUR a ročná nálepka za 110 EUR (platná od začiatku decembra predchádzajúceho roka do konca januára nadchádzajúceho roka).

Prehľad spoplatnených ciest TU.

Prehľad predajných miest, kde je možné zakúpiť diaľničnú nálepku nájde TU.

Zdroj:
MZV a EZ

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *